top of page

Продовжується соціологічний моніторинг доступу до води та санітарії – результати соціологічного досл

Вода має великий вплив на здоров'я людини. Для виживання живого організму щодня потрібно певна кількість води. Питання якості води, що подається по водопровідним мережам грає важливу роль в збереженні здоров'я людей. Вода може бути джерелом поширення інфекційних захворювань, а порушення сольового складу може стати причиною серйозних фізіологічних порушень в організмі людини.

Про це замислилися учасники соціологічного дослідження «Яку воду ми п’ємо» міської громадської екологічної організації (МЕГО) «Мама-86-Запоріжжя», яке здійснювалося в рамках регіональної програми мережевого проекту «Забезпечення рівного права на воду та санітарію» Всеукраїнської екологічної громадської організації (ВЕГО) «МАМА-86». Саме Запорізький НВК №19, його учні та вчителі, є цільовою громадою Пілотного проекту «Мама-86-Запоріжжя» з провадження інструменту Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я, який передбачає поліпшення доступу до безпечної питної води та належної санітарії шляхом розробки та реалізації Плану забезпечення безпеки води.

На думку команди «Мама-86-Запоріжжя», рівень обізнаності школярів з питань безпеки води – це найважливіший фактор, який гарантує дотримання вимог, що унеможливлюють захворюваність, пов’язану з питною водою. Тому, на думку громадських активістів, було так важливо вивчити ситуацію щодо обізнаності.

Анкети складалися з 20 питань і запропонованих варіантів відповідей.

Заповнили анкети 51 дівчинка і 49 хлопчиків (100 учнів Запорізького навчально-виховного комплексу №19) у віці 12-18 років.

Опитувалися діти, які мешкають у цільових мікрорайонах Пілотного проекту: Військбуд – 66%, Леваневського – 17%, Фінські – 12% та 1,2,3 Шевченківський – 5%.

Оцінка достовірності результатів дослідження здійснювалася з використанням загальноприйнятих методів статистичної обробки.

Середня добова потреба у воді дорослої людини в помірному кліматі становить 2,0 л.

Серед опитаних школярів кожен другий вважає, що в день необхідно випивати 2 л рідини (58%), кожен п’ятий - 1,5 л (21 % ), 13% вважають, що людині в день потрібно випивати 2,5 л води (13 %), 8% - 5 л води.

З тим, що якість води впливає на здоров’я, погоджуються 92% опитаних.

Школярі досить добре обізнані про важливість дотримання питного режиму. При цьому лише 55% дітей вказують, що не відчувають труднощів при дотриманні питного режиму в школі.

Респонденти вважають, що хронічна нестача рідини, обумовлена ​​обмеженим вживанням води, призводить до накопичення в організмі продуктів розпаду, що впливає на роботу мозку (39%), нирок (61%), серцево-судинної системи (43%), шлунково-кишкового (58%) і дихального трактів (28%), 40% - до згущення крові, 32% - до зниження секреції травних залоз. 3% школярів не змогли відповісти на це питання.

З тим, що екологічна обстановка, джерело отримання, природні умови впливають на якість води згодні 94% респондентів.

На запитання «Яку воду Ви вважаєте за краще пити?» Відповіді школярів розподілилися наступним чином:

Воду з крана без попереднього кип’ятіння п’ють 19%. Більшість школярів вважають за краще користуватися фільтром для очищування води – 52%. Віддають перевагу у питті кип'яченої води 18% опитуваних. Насторожує, що 18% школярів вживають воду без попереднього кип'ятіння і без додаткового очищення. Іноді кип’ятять воду та п’ють кип’ячену воду – 20% опитуваних.

У школі є місце, де можна пити кип’ячену воду. 41% респондентів вважають, що води вистачає всім. Проте 56% опитуваних дітей вказують, що води всім не вистачає.

56% школярів під час шкільних занять п’ють кип’ячену воду у шкільній їдальні. 38% приносять бутильовану воду з собою, 9% п’ють воду з крана, 8% - п’ють воду з крана без додаткових фільтрів, 9% п’ють різну воду.

На питання «Яку воду зазвичай п’є Ваша сім’я» респонденти відповіли наступним чином: Воду з крана без доочистки – 13%, воду з крана, обладнаного фільтром – 42%, воду з криниці – 5%, бутильовану (придбану в магазині) – 40%.

Більшість респондентів вважає, що питну воду потрібно очищати: від нітратів – 73%, від мікробів – 83%, від сілі, бруду, піску – 88%, від заліза – 63%, від хлору – 80%, від органічних домішок – 61%.

Наявність у воді органічних речовин різко погіршує її фізичні (органолептичні) показники, викликаючи різного роду запахи, підвищує кольоровість, справляє негативний вплив на людину і тварин. Хлор з'являється в питній воді в результаті її знезараження. Залишковий хлор необхідний для запобігання можливого вторинного зараження води під час проходження по мережі.

Серед опитаних 77% вважають, що люди все більше користуються привізною бутильованою водою тому, що вона чистіша, ніж з крана,

26% вважають, що вона смачна, а 25% - що вона корисна, що в неї немає небезпечних домішок, вважають 39% респондентів.

Багато опитуваних згодні з думкою, що якість води впливає на здоров'я. Про те, що кава, міцний чай, алкоголь, вугільна і фосфорна кислоти з газованої води, барвники та ароматизатори, пиво, консерви і копченості - це зневоднювачі організму, знають 56% опитуваних школярів.

Проте, 62% опитаних зрідка використовують для пиття газовану воду, ніколи не використовують 6% школярів, 8% - використовують часто.

З улюблених школярами напоїв на першому місці – чай, чиста питна вода, кава, солодка газована вода.

Чай: п’ють з задоволенням - 33%, дуже люблять – 58%

чиста питна вода: п’ють з задоволенням - 47%, дуже люблять – 36%

кава: п’ють з задоволенням - 21%, дуже люблять – 19%

мінеральна вода: п’ють з задоволенням - 35%, дуже люблять – 24%

солодка газована: п’ють з задоволенням - 17%, дуже люблять – 30%

Багато школярів не замислюються про якість споживаної води (34%), яким шляхом вона надходить до їхніх домівок, яку очистку проходить.

20% школярів не змогли відповісти на питання про якість води в їх населеному пункті, 33% опитаних вважають, що не можуть охарактеризувати якість питної води. 47% - можуть.

Більшість опитаних вважає, що вода не відповідає нормативам.

Респонденти у своїй більшості розуміють причини, від яких залежить якість питної води: від способів і методів очищення – 84%, від стану водопровідної системи – 83%, від природних умов – 61%, від джерела – 74%, від екологічної обстановки – 85%.

Більшість опитаних (86%) на питання «Чому важливо міняти залізні водопровідні труби після завершення термінів експлуатації?» відповіли: «Вони іржавіють, а іржа вимивається і потрапляє в питну воду». 51% школярів думають, що труби з часом зсередини покриваються слизом, що містить шкідливі домішки. 52% респондентів вважає, що застарілі труби накопичують хвороботворне мікросередовище. 60% згодні, що нові труби – фактор безпеки води.

Знання про якість питної води дуже важливо для споживача, для збереження його здоров'я. І хоча якість води «на крані» в більшості своїй задовільний, від аварійних ситуацій на водопроводі, а також від попадання в воду іржі зі старих труб з розводящої мережі ніхто не застрахований, тому воду перед вживанням бажано фільтрувати та кип'ятити.

Ситуація з безпеки питної води вимагає реалізації комплексу заходів з реконструкції систем водопостачання з улаштуванням установок водопідготовки (знезалізнення, сорбційної очистки тощо), й так само приведення систем водопостачання населення у відповідність з нормами експлуатації.

Соціологічне дослідження проводилося в рамках регіональної програми мережевого проекту "Забезпечення рівного права на воду та санітарію" за підтримки Шведської агенції з міжнародного розвитку та співробітництва - Sida

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page