Проект "Забезпечення рівного права на воду та санітарію в Запоріжжі"
Запорізька екологічна громадська організація "Мама-86-Запоріжжя"
Календар води
2 лютого – Всесвітній День охорони водно-болотяних угідь
2 лютого в 1971 р. в Іранському місті Рамcар підписано Конвенцію про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовища існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція). В 1996 р. постійний комітет Конвенції вибрав 2 лютого – річницю підписання Рамсарської конвенції, - як дату святкування та проголошення Конвенції про водно-болотяні угіддя на усій земній кулі
19 лютого – Міжнародний день захисту морських ссавців (День китів) Міжнародний день захисту морських ссавців вважається днем захисту не лише китів, але й усіх морських ссавців та інших живих істот морів та океанів. Святкується з 1986 р., коли, після 200-річного винищення китів, Міжнародна китова комісія ввела заборону на китовий промисел і на торгівлю китовим м'ясом.
Щорічно в цей день різноманітні природоохоронні групи проводять акції із захисту китів та інших морських ссавців. В Україні це свято можна назвати днем захисту дельфінів, адже вони є єдиними представниками морських ссавців, які мешкають у наших солоних водах.
Березень – Всеукраїнський конкурс «До чистих джерел» Мета конкурсу – силами громадськості
здійснити пошук джерел, розчистку, облаштування та догляд території навколо джерел питної води: струмків, колодязів, артезіанських свердловин.
14 березня – Всесвітній день дій проти гребель, на захист Річок, Води й Життя.
Всесвітній день дій проти гребель започаткований у 1997 р. з метою об'єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу
гребель на річкові екосистеми.
22 березня – Всесвітній день води (Всесвітній день охорони водних ресурсів)
Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 р. в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів (резолюція 47/193 від 22 грудня 1992 року). Метою проведення цього Дня є підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, а також про те, як раціональне використання водних ресурсів сприяє підвищенню рівня економіки і соціального добробуту. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. Цього дня організація по захисту довкілля звертається до всіх держав, що існують на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національних рівнях.
7 квітня – День охорони здоров'я
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) була організована в цей день. У зв'язку із постійною зміною та забрудненням довкілля щораз актуальнішим стає питання охорони здоров'я. Цей день проголошений ООН для того, щоб більшість країн звернула особливу увагу на різноманітні аспекти охорони здоров'я. В доповіді ВООЗ «Профілактика хвороб за допомогою навколишнього середовища – оцінка тяжкості хвороб, викликаних навколишнім середовищем» зазначається, що 24% всіх хвороб у світі виникають та розвиваються через погані умови навколишнього середовища. Причому у дітей з цим пов'язано 33% всіх випадків захворювань (див. табл. 1 та табл. 2). – www.ecolabel.org.ua
Третя субота квітня – Всеукраїнський день довкілля
Відзначається в Україні щороку, починаючи з 1999 р. Встановлений Указом Президента України "Про День довкілля" на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного
середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій з метою розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією "Дерево Життя" та іншими громадськими ініціативами.
22 квітня – Міжнародний день Землі
22 квітня 1970 р. у Нью-Йорку студенти, школярі та їхні вчителі вперше організували національний День Землі, запропонувавши зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. З 1990 р. цей день проголошено міжнародним, в Україні відзначається з 1992 року.
12 травня – Свято екологічної освіти
Святкується викладачами навчальних закладів та студентами у зв'язку з важливістю екологічної освіти, формування екологічної свідомості та обміну досвіду між державами. Цей День
відзначається шляхом організації та проведення конференцій і семінарів, круглих столів, присвячених питанням екології. Організовується у навчальних закладах усіх рівнів, починаючи з дитячих садків та закінчуючи вищими навчальними закладами.
5 червня – Всесвітній день навколишнього середовища
15 грудня 1972 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила 5 червня Всесвітнім днем навколишнього середовища (резолюція 2994 (XXVII)), який буде проводитись з метою поглиблення суспільного усвідомлення необхідності зберігати і покращувати довкілля.
Обрання цієї дати обґрунтовано тим, що саме в цей день відкрилася Конференція ООН із проблем навколишнього середовища (Стокгольм, 1972), за результатами якої створено Програму ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП). У 2000 р. в цей день розпочато програму ООН "Тисячоліття
довкілля – приступити до дій". Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля. Всесвітній день довкілля вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щорік відзначається 5 червня в більш ніж 100 країнах світу, починаючи з 1973 року. Щорічне святкування дня довкілля допомагає привернути увагу суспільства до екологічних проблем і підкреслює гостру необхідність в зміні відношення людини до природних ресурсів.
8 червня – Всесвітній день океанів
Всесвітній день океанів був проголошений у 1992 р. на Міжнародній конференції з навколишнього
середовища і розвитку у Ріо-де-Жанейро. Проголошенням цього свята ООН підкреслила життєву важливість океанів для планети, а також необхідність турботи про їх благополуччя.
17 червня – Всесвітній день боротьби з оспустелюванням та посухами Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 р. (резолюція 49/114). Тоді ж була прийнята Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням. Державам запропоновано присвятити цей день підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва у боротьбі опустелюванням і наслідками посух та про хід реалізації
Конвенції про боротьбу зі опустелюванням.Опустелювання – це один з найбільш тривожних світових процесів деградації довкілля. Воно загрожує здоров'ю і джерелам засобів до існування більше 1 млрд. людей.8 червня – Всесвітній день океанів Всесвітній день океанів був
проголошений у 1992 р. на Міжнародній конференції з навколишнього середовища і розвитку у Ріо-де-Жанейро. Проголошенням цього свята ООН підкреслила життєву важливість океанів для планети, а також необхідність турботи про їх благополуччя.
Також в червні здійснюється Чин благословіння (обходження) поля засіяного, або освяення Царини. Здійснюється чин в різних регіонах в різні дати. Найчастіше в день святкування свята Трійці.
Перша субота липня - Міжнародний День Дніпра
Міжнародне неофіційне свято екологічного сенсу, яке проводиться щорічно в першу суботу липня, починаючи з 2003 року, в містах, розташованих у басейні р. Дніпро.
15 жовтня - Всесвітній День миття рук
Організація Об’єднаних Націй і, зокрема, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) оголосили 15 жовтня «Всесвітнім днем миття рук».
Як відзначають експерти ООН та ВООЗ, миття рук рятує тисячі дитячих життів щодня. «Брудні руки» є однією з головних причин високої дитячої смертності в Азії та Африці. Через немиті руки в організм людини потрапляють збудники холери, вірусної пневмонії, гепатиту, грипу та гострих респіраторних захворювань.
Не можна не помітити, що така проста гігієнічна процедура, як миття рук, здатна попередити не тільки зараження організму шкідливими вірусами та інфекціями, але і зробити життя людини більш комфортним, приємним і безпечним.
31 жовтня - Міжнародний день Чорного моря
У 1996 році в Стамбулі офіційними представниками Чорноморських країн: Болгарії, Грузії, Росії, Румунії, Туреччини і України - був підписаний Стратегічний план дій із порятунку Чорного моря. День підписання - 31 жовтня - оголошений Міжнародним днем Чорного моря.Джерело інформації: http://www.rav.com.ua/ua/useful_know/calendar/
19 листопада - Всесві́тній день туале́ту
Одне з найоригінальніших і найвеселіших свят. Відзначається щороку 19 листопада. Вперше відзначено 19 листопада 2002 року.
Всесвітній день туалету встановлено 2001 року під час міжнародної конференції в Сингапурі, присвяченій проблемам туалетів. Сингапур не випадково став місцем проведення конференції, оскільки славиться бездоганною чистотою своїх туалетів.
Понад 200 делегатів з Європи, Азії та Північної Америки, які представляли 17 національних туалетних асоціацій, зустрілися, щоб обговорити насущні проблеми та розглянути нові концепції розвитку туалетної справи. Підсумком зустрічі стало створення Всесвітньої туалетної організації, яка й стала ініціатором встановлення Всесвітнього дня туалету.