Якість очистки стічних вод на багатьох очисних спорудах не відповідає нормативним вимогам діючого пр
За даними державної статистичної звітності по формі 2-ТП (водгосп) за 2013 рік загальний обсяг забору води склав 1244,0 млн. м3, що на 32,1 млн. м3 або на 2,6 % більше у порівнянні з 2012 роком, відповідно збільшилося і використання води на 51,0 млн. м3 та склало 1237,0 млн. м3.
Про це можна дізнатися з документу "Екологічний профіль Запорізької області", який сьогодні офіс МЕГО "Мама-86-Запоріжжя" отримав від Департаменту екології і природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації,
В документі йдеться про таке:
Динаміка загального обсягу забору, використання та скиду зворотних води по області в першу чергу залежить від найбільшого користувача водних ресурсів ВП «Запорізька ТЕС» ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго», яка працює на прямотоці. Збільшення у 2013 році забору та використання свіжої води Запорізькою ТЕС пов’язано із збільшенням виробництва електроенергії на 1217,37 тис. МВт-год.
У зв’язку погодними умовами, в порівнянні з 2012 роком збільшено використання води на потреби зрошення на 10,01 млн. м3 сільгосп-підприємствами Якимівського, Мелітопольського, Токмацького, Оріхівського, Михайлівського районів.
В 2013 році ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» скорочено забір і використання свіжої воді на 2,25 млн.м3, що пов’язано з виконанням заходів по раціональному використанню водних ресурсів.
Обсяг скиду забруднених зворотних вод залежить від обсягів виробництва основних підприємств-забруднювачів водних об’єктів, і в першу чергу, ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь». Доля комбінату в загальному обсязі скидання забруднених зворотних вод в цілому по області складає 81,2 %.
Більшістю водокористувачів області скорочено забір і використання води. Це обумовлено різними обставами, в тому числі, за рахунок раціонального використання водних ресурсів, зміни виробничих умов, скорочення виробництва та інше.
Обсяг скидання зворотних вод у водні об’єкти у 2013 році склав 902,723 млн. м3, що на 47,043 млн. м3 більше, ніж у 2012 році, з них 77,253 млн. м3 забруднених, що на 5,953 млн. м3 більше, ніж у 2012 році і складає 8,5 % від загального обсягу скидання.
Збільшення загального обсягу скидання зворотних вод у водні об’єкти пояснюється збільшенням забору і використання води ВСП «Запорізька ТЕС» ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго».
Зростання у 2013 році скиду забруднених зворотних вод у водні об’єкти області на 5,953 млн. м3 пов’язано в основному з погіршенням якості очищення зворотних вод КП «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради. У 2013 році підприємством відведено у Азовське море 5,711 млн. м3 зворотних вод з незначним перевищенням затверджених нормативів скидання забруднюючих речовин із зворотними водами по таких речовинах, як фосфати і нітрати.
Скорочення обсягів скидання забруднених зворотних вод, в попредні роки, досягнуто за рахунок впровадження в області ряду важливих водоохоронних заходів, направлених на попередження забруднення водних об’єктів, зокрема введення в експлуатацію після розширення та реконструкції очисних споруд лівобережної частини (ЦОС-1) КП «Водоканал» м. Запоріжжя, підвищення дієвості економічних важелів регулювання водокористування, раціонального використання водних ресурсів, а також скорочення виробництва.
Основним джерелом водопостачання є р. Дніпро – обсяг забору води сягає 96,6 % від загального по області.
Важливим джерелом водопостачання якісною питною водою є підземні води. У 2013 році з підземних джерел забрано 47,89 млн. м3, у тому числі 16,22 млн. м3 шахтно-кар’єрних вод. Для задоволення потреб населення та галузей економіки з підземних водоносних горизонтів використано 32,18 млн. м3, що складає 2,3 % до загального забору води по області. Решта без використання відведена ЗАТ «Запорізький залізорудний комбінат» в ставок-випаровувач, розташований у верхів’ї Утлюкського лиману.
За рахунок експлуатації систем оборотного та повторно-послідовного водопостачання у 2013 році зекономлено 9893,34 млн. м3 води. Економія свіжої води у звітному році склала 94,72 %.
Сучасний стан поверхневих водних об’єктів області формується під антропогенним впливом суб’єктів господарювання, тому важливе значення має застосування сучасних методів очистки стічних вод. На підприємствах області використовують типові методи очистки стічних вод, що розроблені у 70-х роках минулого століття та базуються на принципах механічної, біологічної або фізико-хімічної очистки.
На території Запорізької області нараховується 177 одиниць очисних споруд, у тому числі: механічної очистки – 77, біологічної очистки – 55, фізико-хімічної очистки – 45. Якість очистки стічних вод на багатьох з них не відповідає нормативним вимогам діючого природоохоронного законодавства України та не дозволяє повторно використовувати очищені стічні води у виробництві. Причиною неякісної очистки зворотних вод є застарілі технології очищення стічних вод, фізична та моральна зношеність обладнання, несвоєчасне проведення поточних та капітальних ремонтів, відсутність дієвих економічних стимулів для будівництва нових очисних споруд в промисловому секторі, відсутність коштів на оновлення, розширення та підтримання в належному стані очисних споруд в житлово-комунальному господарстві.
Загальний обсяг скидання зворотних вод у водні об’єкти, що потребували очищення у 2013 році, склав 130,723 млн. м3, з них 53,47 млн. м3 (40,9 %) пройшли очищення на очисних спорудах до нормативних вимог, 75,87 млн.м3 (58 %) відведено недостатньо очищених стічних вод, 1,383 млн.м3 (1,05 %) відведені до водних об’єктів забрудненими без очищення.