Що було зроблено для покращання стану водних об’єктів – інформація Департаменту екології та природни
Головною екологічною проблемою водних ресурсів залишається забруднення природних водних об’єктів неочищеними і недостатньо очищеними стічними водами промислових підприємств, підприємств житлово-комунального комплексу а також виправних колоній Управління Державної пенітенціарної служби України Запорізькій області.
Про це йдеться у звіті Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації.
З метою покращення екологічного стану водних об’єктів водоохоронні заході включено до наступних регіональних програм:
- Обласна комплексна програма охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, затверджена рішенням Запорізької обласної ради від 28.03.2013 № 29;
- Регіональна програма розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро в Запорізькій області на період до 2021 року, затверджена рішенням Запорізької обласної ради від 28.03.2013 № 26;
- Програма природоохоронних заходів, спрямованих на охорону довкілля, раціональне використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки міста Запоріжжя, затверджена рішенням міської ради від 24.12.2012 № 24;
- Регіональна програма будівництва, реконструкції, модернізації об’єктів інфраструктури, соціально-культурного та екологічного призначення по Запорізькій і на період до 2016 року, затверджена рішенням Запорізької обласної ради від 27.09.2011 № 4;
- Програма «Питна вода Запорізької області» на 2012-2020 роки, затверджена рішенням Запорізької обласної ради від 31.05.2012 № 10.
Переліком заходів, спрямованих на охорону та раціональне використання природних ресурсів у 2013 році, затвердженим рішенням обласної ради від 14.02.2013 №6 зі змінами передбачено фінансування з обласного і місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища природоохоронних заходів за напрямком «Охорона та раціональне використання водних ресурсів» в обсязі 79,269 млн. грн., виключаючи погашення кредиторської заборгованості, що виникла у 2012 році. За рахунок обласного фонду охорони навколишнього природного середовища передбачено фінансування водоохоронних заходів в обсязі 16,050 млн. грн., в тому числі погашення кредиторської заборгованості 2,123 млн. грн., за рахунок місцевих - 63,219 млн. грн., в тому числі погашення кредиторської заборгованості – 4.433 млн. грн.
В 2013 році за рахунок обласного фонду охорони навколишнього природного середовища було заплановано виконання наступних водоохоронних заходів, в тому числі, з досить високим рівнем будівельної готовності, тривалими періодами будівництва та суттєвим негативним впливом на стан довкілля:
Реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Дніпрорудне, І черга, Василівський район;
Розширення очисних споруд каналізації у м. Гуляйполе;
Каналізаційні очисні споруди для виправної колонії № 99 у с. Біленьке Запорізького району;
Каналізаційні очисні споруди у м. Оріхів - реконструкція;
Реконструкція очисних споруд каналізації продуктивністю 400 м3/добу села Фруктове Мелітопольського району;
Будівництво каналізаційних очисних споруд на території обласного протитуберкульозного диспансеру (проектно-вишукувальні роботи);
Реконструкція очисних споруд каналізації в с. Верхня Криниця Василівського райнону;
Реконструкція станції біологічної очистки стічних вод продуктивністю 700 м3/ добу Кам’янської виправної колонії № 101;
Реконструкція очисних споруд каналізації продуктивністю 1000 м3/добу в смт Мирне Мелітопольського району;
Реконструкція очисних споруд каналізації м. Бердянськ (проектні роботи).
Протягом звітного періоду була погашена заборгованість за виконані роботи у 2012 році в обсязі 2,123 млн. грн.
За рахунок обласного фонду навколишнього природного середовища у звітному періоді здійснювалося фінансування наступних заходів:
Реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Дніпрорудне, І черга, Василівський район;
Самопливний каналізаційний колектор каналізаційної насосної станції КП «Комунсервіс» м. Гуляйполе - реконструкція»;
Каналізаційні очисні споруди для виправної колонії № 99 у с. Біленьке Запорізького району;
Каналізаційні очисні споруди у м. Оріхів - реконструкція;
Реконструкція очисних споруд каналізації продуктивністю 400 м3/добу села Фруктове Мелітопольського району;
Реконструкція очисних споруд каналізації м. Бердянська (проектні роботи);
Реконструкція самопливного колектору по вул. Тімірязєва (від житлового будинку № 28 до КНС № 1 у м. Оріхів Запорізької області).
На реалізацію цих заходів витрачено 3,459 млн. грн.
Протягом 2013 року на реалізацію водоохоронних заходів за рахунок місцевих фондів охорони навколишнього середовища, включаючи погашення кредиторської заборгованності, витрачено 11,296 млн. грн.
ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь», що є найбільшим забруднювачем водних об’єктів в області, за рахунок власних коштів продовжує реалізацію заходу «Переведення травильних ліній ЦХП-1 на солянокисле травлення з будівництвом установки регенерації відпрацьованих травильних розчинів (ВТР) та промивних вод». Захід направлений на припинення потрапляння в стічні води концентрованих відпрацьованих травильних розчинів. При загальній вартості реалізації заходу 698,534 млн. грн. з початку реалізації профінансовано 339,293 млн. грн., що складає 60,2 %. За 2013 рік профінансовано 112,708 млн. грн.
На деяких екологічно важливих об’єктах проблема завершення будівельних робіт і введення в експлуатацію не вирішується впродовж від декількох до майже 10 років.
Вкрай повільно виконуються роботи з реконструкції очисних споруд каналізації в містах Оріхів та Приморськ та у с. Верхня Криниця, куди надходять стічні води м. Василівка та сел. Степногірськ. Роботи з реконструкції очисних споруд каналізації м. Приморськ та с. Верхня Криниця ведуться з 2004 року, м. Оріхів - з 2008 року.
Затягування будівництва призводить до подорожчання будівельних робіт і недосягненню екологічного ефекту з припинення забруднення водних об’єктів. Крім того, затягування строку введення в експлуатацію побудованих і реконструйованих ділянок очисних споруд веде до фізичного руйнування та корозії металоконструкцій і вимагає додаткових фінансових витрат перед введенням в експлуатацію.
У зв’язку з відсутністю очисних споруд значну небезпеку для стану навколишнього природного середовища становлять об’єкти Управління державного Департаменту з питань виконання покарань в Запорізькій області.
П’ять колоній Департаменту, що розташовані на території області, не облаштовані ефективно функціонуючими очисними спорудами стічних вод, або вони зовсім відсутні.
Найбільші проблеми спостерігаються з фінансовим забезпеченням реалізації капіталоємких водоохоронних заходів в житлово-комунальній сфері та в установах системи справляння покарань. В умовах відсутності бюджетного фінансування обласний та місцеві екологічні фонди стали основним джерелом коштів на здійснення водоохоронних заходів в даних сферах. Через обмеженість надходжень до фондів тривалість впровадження заходів звичайно продовжується декілька років, а екологічний ефект водоохоронного заходу настає лише після введення об’єкта в експлуатацію.
Джерело: Твоє майбутнє – земля за порогами. – Запоріжжя: Дніпровський металург, 2014 – 271 с. ISBN 978-617-573-083-6
Наукове-популярне видання. Підготовлене Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної Державної адміністрації.