Регіон позбавляється отрути - писала "Запорізька Січ" у 2012 році
03.09.2012 09:56
Автор: Сергій ПЕТРЕНКО.
субота № 173 (5114)
Сумна статистика
Як відомо, розміщення відходів є одним із найбільш вагомих чинників забруднення навколишнього природного середовища і негативного впливу на всі компоненти довкілля. В той же час, Міністерство охорони навколишнього природного середовища оцінює концентрацію в Україні всіх видів відходів в обсязі близько 35 мільярдів тонн. Про це повідомив директор департаменту екологічної безпеки Мінприроди Олександр Соколов. Він уточнив, що з цих 35 мільярдів тонн близько 2,6 мільярда тонн є високотоксичними відходами. Продовжуючи цей страшний ряд, необхідно відзначити, що в даний час в Україні знаходиться більше 3 тисяч складів з пестицидами, що містять близько 21,6 тисячі тонн цих речовин, які пролежали там не менше 19 років. Чиновник підкреслив, що найбільшу небезпеку представляють ті склади, в яких зберігається від 1 тисячі тонн пестицидів.
Підвищена загроза
Однією з найбільш актуальних екологічних проблем є знешкодження непридатних до використання та заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР) – пестицидів і агрохімікатів.
За словами заступника головного санітарного лікаря області Олега Зикіна, з 89 сховищ ХЗЗР тільки 4 мають паспорт на їх збереження. Решта – знаходяться в незадовільному стані і становлять загрозу для здоров’я жителів найближчих населених пунктів. Як відомо, непридатні ХЗЗР становлять особливу групу високотоксичних речовин, які можна використовувати за прямим призначенням внаслідок втрати корисних властивостей, закінчення терміну придатності, заборони до застосування, втрати паспортних даних, маркування (етикетки) або неконтрольованого змішування.
Проблема куди ближче, ніж ми думаємо
Незважаючи на те, що Верховна Рада збільшила штрафи за невиконання вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження і поховання до 50–150 неоподатковуваних мінімумів, кількість несанкціонованих звалищ непридатних отрутохімікатів тільки збільшується. Восени минулого року в нашому регіоні були виявлені відразу два “сховища” нічийних гербіцидів.
Зокрема, першого вересня 2011 року в лісосмузі неподалік від села Дружелюбівка Вільнянського району (треба відзначити, що цей населений пункт знаходиться на самому кордоні з Запоріжжям та його 700-тисячним населенням, – авт.) місцевими жителями були знайдені бочки з невідомою речовиною зі специфічним запахом. Знайдені також картонні коробки та пластмасові ящики.
Силами підрозділу аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ МНС України в Запорізькій області було з’ясовано, що в лісосмузі знаходяться 40 проіржавілих бочок з отрутохімікатами об’ємом 100 літрів кожна.
Як повідомив тоді начальник аварійно-рятувальної частини майор служби цивільного захисту Руслан Мельник, “ці небезпечні речовини під впливом дощу могли потрапити в ґрунтові води, а це у свою чергу може спричинити масове отруєння людей та худоби”.
Тільки 15 вересня 2011 року група радіаційного та хімічного захисту аварійно-рятувального загону спецпризначення перемістила всі небезпечні речовини в іншу тару, яка призначена для утилізації. Гербіциди за допомогою спеціальної техніки передали на склад запорізького “Зеленгоспу”. Загальна вага отрути склала більше п’яти тонн.
– Враховуючи важливість цього питання, Держуправління постійно і послідовно проводить політику, спрямовану на пошук шляхів її вирішення, – зазначає начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області Ігор Бройде. – За ініціативи управління постійно проводиться моніторинг територій на наявність несанкціонованих і непридатних для використання хімічних складів. За останній рік у цілому вивезено і знищено 222 тонни непридатних та заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин.
За інформацією Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області, в даний час в області розроблено та реалізуються екологічні програми, в яких визначені основні напрямки реалізації державної політики у сфері поводження з побутовими і промисловими відходами: “Обласна програма охорони навколишнього середовища, раціонального використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки”, “Програма виходу з екологічної кризи м. Запоріжжя”, “Програма поводження з токсичними відходами в Запорізькій області”.
Ще одна перешкода на шляху вирішення проблеми небезпечних відходів – дії чиновників. Наприкінці минулого року прокуратура Запорізької області порушила кримінальну справу відносно посадовців Управління агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації, які заплатили понад 950 тисяч гривень бюджетних коштів за фактично виконані роботи з утилізації отрутохімікатів.
“Невстановлені особи Головного управління агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації, достовірно знаючи про дійсну вагу вивезених непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин, підписали акти здачі-прийому виконаних робіт на суму 7 мільйонів 623 тисячі 611 гривень, з яких 951 тисяча 537 гривень – за виконані роботи з утилізації відходів”, – зазначила прес-служба обласної прокуратури.
Справу порушено за фактом зловживання посадовими особами Головного управління агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
Небезпечно для людини і природи
Пестицидне отруєння згубно діє на багатьох м’ясоїдних, особливо птахів. Наприклад, сокіл сапсан повністю зник на сході США в результаті застосування там отрутохімікатів.
Птахи особливо чутливі до пестицидів, оскільки вони індукують гормональні зміни, що впливають на метаболізм кальцію, а це призводить до стоншування шкаралупи знесених яєць, які у великій кількості починають битися навіть при простому насиджуванні.
Багато пестицидів дуже стійкі і поширюються далеко від місць застосування. Наприклад, у середині 1960-х років їх сліди були виявлені в печінці пінгвінів в Антарктиці – дуже далеко від тих місць, де застосовувалися хімікати.
Ростуть побоювання, що “нешкідливі” сліди їх метаболітів, що зберігаються в їжі, хоча і не мають токсичної, а тим більше летального дії, можуть, тим не менш, знижувати опірність хворобам і поступово накопичуватися в організмі до небезпечного рівня. Більшість вчених пов’язує наявність залишків пестицидів у Північному морі зі швидким поширенням вірусних хвороб.
Пестициди (у тому числі і консерванти) часто викликають алергію, діатез і деякі інші захворювання. Особливо небезпечні системні пестициди, які проникають у тканини тварин і рослин.
Наказано знешкодити
Протягом останніх років за кошти Державного фонду охорони навколишнього природного середовища проводяться роботи з очищення території Запорізької області від непридатних пестицидів та агрохімікатів. Виконання цих природоохоронних заходів значно підвищить рівень екологічної безпеки, зменшить пестицидне навантаження на екосистеми Запорізької області.
У липні 2012 року спеціалістами фірми ТзОВ “Сі Буд Сістем” за рахунок Державного фонду охорони навколишнього природного середовища завершилися роботи з перезатарення та вивезення агрохімічних відходів з територій міста Запоріжжя, Гуляйпільського, Токмацького та Оріхівського районів Запорізької області. В результаті виконання заходу зібрано, перезатарено, завантажено та вивезено 292 тонни непридатних пестицидів (у 2011 році було вивезено 222,2 тонни).
Процеси відбувалися під контролем спеціально створеної комісії, до складу якої увійшли представники Держекоінспекції у Запорізькій області, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області та Територіального управління МНС України у Запорізькій області
Крім того, у 2012 році на виконання заходів з екологічно безпечного збирання, перевезення і знешкодження непридатних та заборонених до застосування хімічних засобів захисту рослин заплановані кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, які розміщені на території Запорізької області.
Джерело: