top of page

Державні та неурядові організації України фіксують шкоду довкіллю в наслідок російської агресії 

Україна у вогні, під постійними ворожими обстрілами. Сотні тисяч життів були обірвані або зламані. Екоактивісти нарахували більше сотні заборонених Женевською конвенцією злочинів проти довкілля внаслідок російської агресії.

 

Йдеться в статті Євгенії Засядько на сайті «Економічна правда».

 

За місяць війни, за даними ООН, 3,5 млн українців покинули країну, ще близько 11-12 млн переселилися в інші області. Я з сім’єю мала покинути свій дім через активні обстріли Харкова.

 

Але агресор зруйнував не тільки людські життя, а й руйнує навколишнє середовище, наслідки чого українці та українки відчуватимуть на собі не один рік.

 

Як повідомляється у матеріалі,  згідно з Женевською конвенцією, "заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу".

 

На початку березня Міндовкілля ініціювало збір інформації про злочини проти довкілля, до ініціативи долучились різні громадські організації. Реальні збитки та вплив буде підраховано після перемоги, але від ДЕІ вже були озвучені перші 77 млн дол, лише за забруднення земельних ресурсів.

 

Активісти  ГО "Екодія" збирають  інформацію з відкритих джерел про злочини проти довкілля від російської агресії. Це несе нові екологічні ризики, які також можуть збільшити кількість людських жертв війни у майбутньому.

 

З перших днів були зафіксовані обстріли та бомбардування промислових та енергетичних об'єктів, підпали лісів, підриви нафтобаз, забруднення Чорного та Азовського морів (в першу чергу через затоплення суден).

 

Так, 24 лютого відбувся вибух ворожого снаряду на території Трипільської ТЕС, яка розташована на Дніпровському узбережжі в 45 км південніше Києва та є найбільшим постачальником електроенергії у Київську, Черкаську та Житомирську області.

 

22 березня був зафіксований підпал лісу в Чорнобильській зоні відчуження, але працівники ДСНС не могли дістатись туди через постійні обстріли. Станом на 24 березня пожежа локалізована, але за даними Міндовкілля за останні два тижні зафіксовано понад 30 загорянь на площі понад 8700 га у Чорнобильській зоні.

 

У зоні активних бойових дій зараз атомні станції, морські порти, склади небезпечних відходів (мінеральні добрива, пінополіуретан, лакофарбові та паливно-мастильні матеріали та ін.), промисловість, включно з хімічними та металообробними заводами.

 

Зафіксовані пожежі на нафтобазах, АЗС, сміттєзвалищах, є факти пошкодження об’єктів тепло- та водопостачання (каналізаційні насосні станції, фільтрувальні станції, водогони).

 

Весь світ сколихнули новини про захоплення Чорнобильської та Запорізької атомних станцій. Окупанти 14 березня підірвали частину боєприпасів на майданчику захопленої ЗАЕС.

 

На Чорнобильській АЕС вони пошкодили високовольтну лінію, яка має постачати туди електрику, в тому числі та для охолодження відпрацьованого ядерного палива на місцевих сховищах.

 

Через відсутність електроенергії температура в басейнах витримки підвищується, що потенційно може призвести до викидів радіоактивних речовин у навколишнє середовище.

 

Окрім ядерної небезпеки, обстріли та окупація підвищують ризик викидів токсичних відходів з промислових підприємств України.

 

На сьогодні Державний реєстр потенційно небезпечних об’єктів містить докладні відомості про понад 23 тис. об’єктів, із них 2987 складів, що зберігають високотоксичні пестициди.

 

Найбільша їх кількість розташована на території Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та Львівської областей. Частина із цих підприємств опинилася у зоні бойових дій.

 

Розташування пестицидних складів (в тому числі непридатних пестицидів) в Запорізької області вивчалось в рамках проекту ГО «Мама-86-Запоріжжя» за участю ГО «Республіка Мрія». З результатами досліджень можна ознайомитися за допомогою мапи на сайті проекту:

https://vestnikm.wixsite.com/pesticides/map

 

На хімічному підприємстві "Сумихімпром", який знаходиться в околицях м. Суми, 21 березня, внаслідок ворожого обстрілу відбувся витік аміаку, у радіус ураження потрапило с. Новоселиця.

 

Найбільше екологічних злочинів зафіксовано у Київській, Харківській та Миколаївських областях. У цих областях ворог руйнував промислові та енергетичні об’єкти.

 

Внаслідок ворожих обстрілів зафіксовані факти вибухів на ТЕС, захоплення та пошкодження Каховської ГЕС, руйнування газопроводів та газорозподільних станцій.

 

Зокрема, підрив газопроводу у Харкові 27 лютого призвів до потужного вибуху та ударної хвилі, яка пошкодила будівлі в житлових районах міста.

 

Ще з 2014 року Донбас був на межі екологічної катастрофи, через окупацію території проросійськими силами та активних військових дій упродовж 8 років.

 

Через відсутність доступу до всієї території не відомо остаточної інформації про шкоду довкіллю за ці роки. Були уражені об'єкти водопостачання, залишаючи сотні тисяч мирних жителів без доступу до води.

 

Відбувалось пошкодження енергетичної інфраструктури, що призводило до збоїв у роботі насосної системи, наражаючи тим самим на ризик затоплення у шахтах, що зберігають токсичні та ядерні відходи.

 

За останній місяць також були зафіксовані збройні напади на енергетичну інфраструктуру, що призвело до затоплення шахти "Золоте", обстріл "Градами" Авдіївського коксохімічного заводу та бомбардування нафтопереробного заводу у Луганській області.

 

Самі бойові дії призводять до не менших небезпек: розлите паливо, зруйнована техніка та відпрацьована зброя, підірвані ракети — все це забруднює ґрунт та ґрунтові води хімічними речовинами та важкими металами.

 

Навіть після завершення війни деякі екологічні наслідки проявлятимуться роками. На територію України було випущено понад 1100 ракет, знищено близько 4000 одиниць воєнної техніки окупантів різного типу. Це призведе до накопичення канцерогенного сміття.

 

Російські війська створюють не тільки техногенні та екологічні катастрофи, вони також руйнують природні території, які забезпечували середовище існування рідкісних видів та оселищ, які знаходяться під загрозою зникнення.

 

За даними Української природоохоронної групи, 44% найцінніших територій природно-заповідного фонду опинилися в зоні бойових дій, під тимчасовим контролем російських загарбників або є недоступними для України.

 

Реальну оцінку вдасться зробити після завершення активних бойових дій, а наслідки українці та українки будуть відчувати роками. Тому зараз важливо фіксувати злочини проти довкілля, аби далі мати змогу судити росію і за них.

 

З метою визначення оцінки шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 затверджено відповідний Порядок, який крім людських та економічних ресурсів, передбачає визначення шкоди та збитків за напрямками природних ресурсів та інфраструктури.

 

Основні показники, які оцінюються та відповідальні органи за розроблення методик зазначені в таблиці.  https://ecolog-ua.com/news/ocinka-shkody-ta-zbytkiv-zavdanyh-ukrayini-vnaslidok-zbroynoyi-agresiyi-rosiyskoyi-federaciyi

 

 

Якої шкоди зазнали наші ліси від збройної агресії РФ?

Один із напрямів компенсації, які визначив Уряд – втрати лісового фонду.

Основні показники, які оцінюються:

📌 втрати лісогосподарського виробництва, спричинені обмеженням прав землекористувачів;

📌 втрати лісокористувачів, заподіяні тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання та неодержанням доходів у зв’язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Основні показники не є вичерпними і можуть бути доповнені у методиці, яка затверджується Міндовкіллям, за погодженням з Мінреінтеграції.

 

WWF-Україна спільно з українськими громадськими організаціями Environment People Law (EPL)/Екологія - Право - Людина (ЕПЛ), Дунайсько-Карпатська Програма / Danube-Carpathian Programme, Українська Природоохоронна Група - UNCG звернувся до керівників центральних органів влади України з пропозицією оперативної підтримки та експертизи законодавчих змін, які приймаються через потреби воєнного часу і значною мірою впливають на умови  використання природних ресурсів України.

 

Звернення — це реакція на низку швидких змін законодавства Парламентом України, які здатні збільшити невиправдані масштабні екологічні загрози для країни — зараз та у найближчому післявоєнному майбутньому.

 

В основі звернення такі положення:

🔸 забезпечення законодавчих рішень воєнного часу, які б попередили значні  екологічні втрати та ризики для України, а також потенційні перепони  для  процесу Євроінтеграції

🔸 участь громадських та експертних організацій у процесі внесення змін до законодавства

🔸 створення експертної платформи для: екологічної та фінансової оцінки шкоди, заподіяної природним ресурсам України; для надання належної підтримки Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України

🔸 створення Міжвідомчої робочої групи з післявоєнного відновлення України за участі громадських організацій різного профілю

Разом ми досягнемо не лише перемоги і забезпечення гарантій збереження здорового та безпечного довкілля, але й достойного рівня життя в контексті подальшої євроінтеграції.

 

Повний текст офіційного звернення ➡️ https://wwf.ua/?6356916/environmental-organizations-to-authorities

 

 

Звернення екологічних громадських організацій

 

Ми, як громадяни України, і як представники активного громадянського суспільства, пишаємося відданістю та професійністю, яку проявляють державні органи влади України перед обличчям викликів військового часу! Ми єдині у тому аби вибороти якнайшвидшу та повну перемогу і розпочати відновлення України.

 

Свою мету ми бачимо в оперативній підтримці та взаємодії з державними органами влади всіх рівнів для прийняття та втілення рішень, які якнайкраще задовольняють  нагальні потреби, пов'язані з війною, і при цьому створюють мінімальні негативні наслідки для безпеки країни від таких рішень у найближчому майбутньому. При цьому йдеться про всі боки національної безпеки України, серед яких і екологічна безпека. В коротко- та далекоглядній перспективі саме екологічна безпека є гарантією достойного рівня життя, безпечного для здоров'я довкілля, а також є невід’ємною частиною подальшої інтеграції до ЄС через запровадження європейських стандартів у всіх сферах.

 

Ми, українські та міжнародні природоохоронні громадські організації, робимо це звернення у відповідь на низку швидких змін законодавства Парламентом України, які посилюють ризики невиправданих та масштабних екологічних ризиків для країни вже зараз та у найближчому післявоєнному майбутньому. Зокрема, мова йде про проект Закону № 7144 від 13.03.2022 (Закон № 2132-ІХ від 15.03.2022) “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності у сфері довкілля та щодо цивільного захисту на період дії воєнного стану” і про проект Закону № 7178 від 13.03.2022 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.

 

Ми розуміємо, що рішення у воєнний час мають прийматися впевнено та оперативно. Проте вони також мають враховувати довгостроковий контекст розвитку країни та інші виклики, зокрема знищення біоресурсів, деградацію грунтів, водний дефіцит, втрату біорізноманіття, зміну клімату, які не зникнуть, а лише посиляться через військові дії та негативно вплинуть на всі сфери нашого життя. Ми вважаємо, що екологічний аналіз та контекст у прийнятті законодавчих рішень є необхідним.

 

Ми звертаємося до Президента України, гаранта Конституції, про забезпечення законодавчих рішень воєнного часу, які не призводитимуть до невиправданих масштабних екологічних втрат і загроз народу України, а також перепон для  процесу Євроінтеграції. Ми наголошуємо на необхідності забезпечення участі громадських та  експертних організацій у процесі внесення змін до законодавства.

 

Ми звертаємося до Верховної Ради України про забезпечення того, аби зміни у законодавстві, які напряму або опосередковано пов'язані з використанням природних ресурсів, проходили належну оцінку екологічних ризиків за участі Комітету ВР України з питань екологічної політики та природокористування та  громадських екологічних організацій і не надавали можливості зловживання законодавчим процесом у воєнний період. Ми просимо народних обранців не допустити прийняття непродуманих законодавчих змін, які здатні призвести до масштабних і невиправданих викликів для систем харчової і водної безпеки, економіки в цілому та окремих галузей, і здоров'я та благополуччя людей у післявоєнний період.

 

Ми звертаємося до Прем'єр-міністра України про надання належної підтримки Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України для створення експертної платформи з розробки з екологічної та фінансової оцінки шкоди заподіяної природним ресурсам України, і зокрема об'єктам природно-заповідного фонду, територіям Смарагдової мережі, водно-болотним угіддям та іншим унікальним елементам природи України. А також просимо ініціювати створення Міжвідомчої робочої групи з післявоєнного відновлення України за участі громадських організацій різного профілю, що дозволить вчасно закласти підґрунтя для відновлення країни на базі найкращих доступних технологій у різних сферах.

 

Ми пропонуємо професійну експертизу та аналіз нормативно-правових актів, аналіз їхнього впливу на період військового стану в коротко- та  довгостроковій перспективі після закінчення війни. Ми готові залучити провідних національних та міжнародних експертів з досвідом кризового та посткризового менеджменту з метою пом'якшення наслідків воєнних дій та негативного впливу війни на довкілля. Переконані, що наша оперативна підтримка та експертиза законотворчого процесу допоможе приймати швидкі  рішення, що враховують умови воєнного стану та допомагають зберегти природні багатства України у майбутньому. Разом ми маємо досягнути не лише перемоги та забезпечення гарантій збереження здорового та безпечного довкілля та достойного рівня життя у контексті подальшої євроінтеграції.

 

 

 

Нагадуємо, що при Державній екологічній інспекції України створений Оперативний штаб для фіксації екологічних злочинів, вчинених росією в результаті воєнної агресії проти України.

 

Якщо ви стали свідком таких злочинів — заходьте на сайт https://shtab.gov.ua/, встановлюйте телеграмбот і передавайте інформацію. Окупант повинен відповісти за збитки нанесені нашій країні! - Державна екологічна інспекція України

Першоджерела:

https://agroportal.ua/news/mir/oon-viyna-v-ukrajini-vpline-na-podolannya-zmin-klimatu 

https://ecolog-ua.com/news/ocinka-shkody-ta-zbytkiv-zavdanyh-ukrayini-vnaslidok-zbroynoyi-agresiyi-rosiyskoyi-federaciyi

https://www.epravda.com.ua/columns/2022/03/26/684714/

https://wwf.ua/?6356916%2Fenvironmental-organizations-to-authorities&fbclid=IwAR0fwIuBf92x1SoZEKGRRAebxh6cDN7ewnRgo1B1jb2c6qolL2bJSVEJggA

bottom of page